Europa w tydzień – to możliwe

Tysiące kilometrów na jeden bilet Interrail

Nie zawsze możemy wybrać się w długą podróż – czasem nawet możliwości są ograniczone, czy to długością urlopu, czy też sytuacją rodzinną. Myli się jednak ten, kto twierdzi, że jest to przeszkoda, by spędzić urlop w kilku(nastu) europejskich metropoliach, podziwiając po drodze wspaniałe krajobrazy. Samolotem to ostatnie na pewno nie byłoby możliwe jednak podróżując pociągiem, mamy przyrodę i architekturę, tuż obok nas (ach, te fantastyczne widoki włoskich i francuskich Alp!).

Berlin—Brama Brandenburga

Wyruszamy bladym świtem, o 5. 35 z Warszawy Centralnej – oczywiście z biletem Interrail w kieszeni. Pierwszy nasz cel to Berlin, doskonały punkt wypadowy na zachód Europy. Kilka godzin, jakie spędzimy w stolicy Niemiec, pozwoli nam na krótki wypad na miasto – choćby po to, by zjeść tradycyjnego „Wursta” blisko Bramy Brandenburskiej i siedziby niemieckiego Bundestagu. Nie możemy się jednak zagapić, bo jeszcze tego samego dnia odjeżdża nasz pociąg do Amsterdamu (wszystkie dokładne godziny odjazdów i przyjazdów ze stacji – znajdziecie w tabelce poniżej).

Do stolicy Holandii planowo dotrzemy o dziewiątej wieczorem – a to najlepsza godzina, by docenić urok miejscowych knajpek i oryginalnych kawiarni. Na wycieczkę rowerem po mieście licznych kanałów wybieramy się już następnego dnia, po nocy spędzonej w jednym z hosteli w centrum. Drugiego dnia wyruszamy do drugiej stolicy Beneluxu – Brukseli, a stamtąd (drugiego dnia naszej podróży), do uważanego za najbardziej romantyczne miasto Europy – Paryża, gdzie spędzimy drugą noc podczas naszej niezapomnianej wycieczki.

Paryż

Kolejnym etapem kolejowej podróży będzie Lyon, z którego wyjedziemy do położonej nad Morzem Śródziemnym, Marsylii. Naszą błyskawiczną (i pełną wrażeń) podróż kontynuujemy następnego dnia, dość wcześnie, bo przed szóstą rano odjeżdża nasz pociąg do Nicei. W południowej Francji nie zabawimy jednak za długo, bo krótko po obiedzie (choć ten można zjeść również w pociągu), udajemy się w podróż do Mediolanu, znanego choćby ze stadionu San Siro, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Interu oraz AC Milan.

Po krótkim przystanku w stolicy Lombardii, nasza trasa prowadzi do Wenecji, o odwiedzeniu której marzy wielu turystów na świecie. Noc spędzona w uwiecznionym na wielu filmach mieście, na pewno należy do niezapomnianych przeżyć. Uważajmy jednak, by nie zatracić się w urzekającej atmosferze tego miejsca, bo jeszcze przed południem kierujemy się w dalszą drogę, tym razem na północny-wschód Europy, do Wiednia. Kawę w towarzystwie dźwięków muzyki słynnych kompozytorów wypijemy w spokojnym rytmie, spędzamy tu bowiem piątą z kolei noc podczas naszej tygodniowej wycieczki.

Budapeszt

Przedostatnim miejscem na naszym kolejowym szlaku jest Budapeszt, z którego (po krótkim spacerze – choćby na Wyspę Świętej Małgorzaty), wyruszamy do stolicy Czech – Pragi. Lokalne specjały i spacer Mostem Karola na pewno dodadzą nam sił na ostatni kurs w ramach 7-dniowego pakietu Interrail – z Pragi do Warszawy. Podróż kończymy jeszcze przed północą, mieszcząc się w wyznaczonym czasie i… zostawiając za sobą wiele niezapomnianych wrażeń. Taką eskapadę koniecznie będzie trzeba powtórzyć – może jednak tym razem będzie ona już nieco dłuższa? Karnet na podróże po całej Europie daje nam przecież mnóstwo nieograniczonych możliwości.

Przykładowy plan podróży

DzieńRelacjaOdjazdPrzyjazd
1Warszawa–Berlin
Berlin-Amsterdam
05.35
14.34
11.16
21.00
2Amsterdam–Bruksela
Bruksela–Paryż
12.25
18.15
15.11
21.38
3Paryż–Lyon
Lyon–Marsilla
13.34
17.36
14.56
19.26
4Marsilla–Nice
Nice–Mediolan
Mediolan–Wenecja
05.58
14.02
20.15
08.39
18.53
22.40
5Wenecja–Wiedeń09.5517.35
6Wiedeń–Budapeszt
Budapeszt–Praga
07.42
13.40
10.19
20.07
7Praha-Warszawa14.2422.40

Przykładowa cena biletu Interrail „7 dni podróży w ciągu 1 miesiąca”: jedna osoba dorosła 1454 zł + 2 osoby w wieku 12-27 lat – 1120 zł/os. Łączna cena biletów: 3694 zł.

Podane czasy pociągów i ceny aktualne w dniu 01.08.2019r.

Tekst: MB

Koszyk