Pociągi nocne

Pociągi nocne to praktyczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na noclegi i zarazem optymalnie wykorzystać każdy dzień podróży. Sypiając w pociągu, dotrzesz do miejsca docelowego wypoczęty i gotowy do zwiedzania, a jeśli podróżujesz z biletem Flexi Pass, wykorzystasz tylko jeden dzień podróży.

Pociągi nocne kursują pomiędzy większymi miastami europejskimi i oferują – w ramach przejazdów nocnych – gamę usług na każdą kieszeń. W większości pociągów należy uiścić opłatę za zarezerwowanie miejsca siedzącego, kuszetki lub miejsca sypialnego, jednak w ostatecznym rozrachunku, wydatek ten jest mniejszy niż za miejsce w hotelu.

W niektórych pociągach oferowane są miejsca do siedzenia (tzw. „siedzenia lotnicze”, zwykle dostępne tylko w klasie 2), już od 5 EUR. Większość z pociągów nocnych zapewnia zarówno standardowe miejsca do leżenia, jak i bardziej komfortowe miejsca sypialne, opłaty za takie miejsca wahają się od 15 do 210 EUR.

Przedziały z miejscami do leżenia mają 4 kuszetki w 1 klasie i 4 lub 6 kuszetek w klasie 2. Przedział dzielony jest z innymi osobami, obojga płci. Zapewnione są: prześcieradło, poduszka i koc, należy być przygotowanym na spanie w ubraniu. Wagony sypialne zapewniają większy komfort i poczucie prywatności (jedna lub dwie osoby w przedziałach klasy 1, dwie lub trzy w przedziałach klasy 2), przedziały takie zwykle wyposażone są w umywalkę. Miejsca w nich przydzielane są albo tylko kobietom, albo tylko mężczyznom, chyba że podróżujesz ze współmałżonkiem lub partnerem.

 

Śpij spokojnie

W pociągach nocnych formalności graniczne i celne często prowadzone są, kiedy śpisz; konwojent zatrzyma Twój bilet i paszport/dokument tożsamości, by okazać je w czasie kontroli granicznych, co pozwoli Ci na nieprzerwany sen. Dokumenty podróży zostaną Ci zwrócone rano. Koniecznie upewnij się, że zwrócono Ci dokumenty właściwe .W celu zapewnienia maksymalnego komfortu podczas podróży, należy przestrzegać kilku ważnych zasad – przechowywać rzeczy osobiste w bezpiecznym miejscu oraz pamiętać o zamknięciu drzwi przedziału podczas przebywania w nim.

Podróżuj mądrze i zaoszczędź jeden dzień podróży

(dotyczy tylko biletu typu Flexi Pass)

W przypadku przejazdu nocnego z biletem Flexi Pass bez przesiadek po północy, należy użyć tylko jeden dzień podróży: dzień wyjazdu. Należy pamiętać, że zarówno dzień wyjazdu, jak i dzień przybycia muszą mieścić się w ogólnym okresie ważności biletu.

Na przykład, jeżeli pociąg odjeżdża z Krakowa 11 sierpnia o godzinie 21:10, a jego przyjazd do miejsca przeznaczenia jest przewidywany na godzinę 07:45 następnego dnia, posiadacz biletu wpisuje w kalendarzu podróży tylko datę 11 sierpnia o ile data 12 sierpnia także mieści się w terminie ważności biletu.

W przypadku podróżowania nocnym statkiem lub promem, w kalendarzu podróży należy wpisać tylko jeden dzień. Może to być albo dzień wyjazdu, albo dzień przybycia do portu docelowego. Wybór należy do podróżnego.

Koszyk