Rezerwacja miejscówek

Pomimo że bilet Interrail jest honorowany w większości pociągów w Europie, niektórzy przewoźnicy kolejowi wymagają wcześniejszej rezerwacji na przejazd ich pociągiem, co wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, nie uwzględnionej w cenie biletu.

Dlaczego na niektórych relacjach konieczna jest rezerwacja?

Konieczność rezerwacji wynika z chęci zapewnienia przez przewoźników bezpieczeństwa i wygody podróży wszystkim pasażerom. Opłata przeznaczona na rezerwację zazwyczaj zapewnia możliwość podróżowania szybszym pociągiem, z szerokimi siedzeniami, dodatkową przestrzenią na nogi i darmowym WiFi. W niektórych przypadkach osoby podróżujące z biletem Interrail w ramach rezerwacji mogą bezpłatnie skorzystać również z posiłków, napojów oraz prasy. Zarezerwuj miejsce, aby mieć spokój i pewność, że dotrzesz do celu w komfortowych warunkach. Warto mieć to na uwadze szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy obłożenie składów jest większe niż zwykle.

Kiedy wymagana jest rezerwacja miejsca?

  • Podróż pociągiem międzynarodowym. Cena rezerwacji to średnio 15 EUR (od 3 EUR do 132 EUR).
  • Podróż pociągiem nocnym. Cena rezerwacji to średnio 20 EUR (od 15 EUR do 155 EUR). Rezerwując bilet na pociąg nocny oszczędzasz pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na nocleg w hotelu czy pensjonacie. Podróż w wagonie z miejscami do spania upłynie szybko i bezpiecznie.
  • Podróż pociągiem dużej prędkości. W niektórych krajach liczba miejsc możliwych do rezerwacji w tego typu pociągach może być ograniczona, a cena kształtowana jest dynamicznie, dlatego dobrze jest pomyśleć o rezerwacji wcześniej.

Każdy przewoźnik kolejowy ma własne podejście do rezerwacji. W niektórych krajach przejazdy krajowe nie wymagają rezerwacji i wystarczy mięć przy sobie bilet Interrail (wraz z dokumentem tożsamości) żeby dowolnie wsiadać do pociągów. W innych krajach prawie każdy przejazd wymaga wcześniejszej rezerwacji a czasami nawet dodatkowej dopłaty.

Mała ilość pociągów

z koniecznością wcześniejszej rezerwacji miejsca

Jeśli lubisz całkowicie spontaniczne podróże, kraje te są najlepszym wyborem, ponieważ większość pociągów krajowych nie wymaga żadnych rezerwacji! Często istnieje możliwość dokonania rezerwacji, jeśli naprawdę tego życzysz ale nie jest to przymusowe.
Austria
Belgia
Czarnogóra
Holandia
Irlandia
Luksemburg
Macedonia Północna
Niemcy
Słowacja
Turcja
Wielka Brytania

Średnia ilość pociągów

z koniecznością wcześniejszej rezerwacji miejsca

Podróże po tych krajach wymagają trochę wcześniejszego planowania. Niektóre przejazdy równają się z koniecznością rezerwacji, a inne nie, więc warto się upewnić i zapłacić za miejsce lub wybrać inną trasę.
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Dania
Finlandia
Litwa
Norwegia
Polska
Portugalia
Rumunia
Serbia
Słowenia
Szwecja
Szwajcaria
Węgry

Duża ilość pociągów

z koniecznością wcześniejszej rezerwacji miejsca

Koleje tych popularnych krajów codziennie obsługują ogromne ilości podróżnych, dlatego większość pociągów wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca. Planowanie podróży staje się niezbędne ale za to przejazdy pociągami dużych prędkości pozwalają zwiedzić dużo więcej w krótszym czasie!
Francja
Grecja
Hiszpania
Włochy

📁 Tabela kosztów rezerwacji

Czy obowiązuje rezerwacja miejsc w danym pociągu? Ile kosztuje rezerwacja?

Pobierz tabelę kosztów rezerwacji i sprawdź sam!

Tabela istnieje tylko w wersji angielskojęzycznej.

Jak dokonać rezerwacji?

  • w kasach przewoźników kolejowych oraz w automatach samoobsługowych (w Polsce, w kasach międzynarodowych PKP Intercity)
  • online na stronach internetowych niektórych przewoźników
  • online za pośrednictwem Interrail.eu
  • w biurze sprzedaży Polrail Service w Bydgoszczy (w przypadku zakupu biletu Interrail z tej strony, Polrail Service moze załatwić rezerwacje i wysłać je razem z biletem)

Jak uniknąć rezerwacji miejsc

Większość pociągów w programie Interrail nie wymaga rezerwacji miejsca. Zamiast pociągu z rezerwacją możesz wybrać inny, np. jadący przez mniejsze miejscowości, które mogą być równie ciekawe i nie mniej malownicze niż główne szlaki. Unikniesz w ten sposób dodatkowej opłaty za rezerwacje, ale podróż najprawdopodobniej przedłuży się i może wymagać częstszych przesiadek.

Koszyk